Top

بیوگرافی

 • 1

 • ژان ژنه


  ژان ژنه در ۱۹ دسامبر ۱۹۱۰در فرانسه به دنیا آمد.او شاعر، رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی بود که در صحنه سیاست نیز نقش فعالی داشت.


  ادامه مطلب

 • مولیر

   

   

  ان باپتیست پوکلن که با نام مولیر‏ معروف است را همراه با کورنی و ژان راسین یکی از ۳ درام‌نویس برتر قرن هفدهم فرانسه و بزرگترین کمدی نویس تاتر اروپا و هنرپیشه ی تئاتر می خوانند.


  ادامه مطلب

 • جیمز بری

   

  سِر جیمز مَتیو بَری در  ۹ ماه مه ۱۸۶۰چشم به جهان گشود .او نویسنده ونمایش‌نامه‌نویس اسکاتلندی بود که نام او برای ساخت شخصیت پیتر پَن در یادها نقش بسته است.


  ادامه مطلب

 • هنریک ایبسن

   

   

  هنریک ایبسن، نویسندۀ نروژی، در 20 مارس 1828 در اسکین چشم به جهان گشود. خانوادۀ ایبسن یک خانواده سنتی و مذهبی بودند که میانۀ خوبی با پیشرفت و تجدد نداشتند. بعد از تولد او اوضاع خانواده اش دچار تحولاتی شد. مادرش برای آرامش بخشیدن به روح خود، مذهبی شد و پدرش هم افسردگی گرفت. پدرش در 1836 ورشکسته شد .


  ادامه مطلب

 • سوفوکل


  سوفوکل پسر سوفیلوس فردی ثروتمند از اهالی آتیکا بود. او چند سال قبل از نبرد ماراتون در ۴۹۰ ق. م چشم به جهان گشود.سال دقیق آن مشخص نیست، اگرچه محتمل‌ترین آن ۹۶–۴۹۷ است. اولین موفقیت هنری سوفوکل در ۴۶۸ ق. م بود، هنگامیکه در رقابت‌های نمایشی دیونیسیا در رقابت با آیسخولوس که استاد نمایشنامه آتن بود، جایزه اول را از آن خود کرد.


  ادامه مطلب

 • جان آزبرن

   

   

  جان جیمز آزبرن  زاده ۱۲ دسامبر ۱۹۲۹ ،نمایشنامه‌نویس،فیلم‌نامه‌نویس، بازیگر و منتقد انگلیسی است.وی در ۱۲ دسامبر ۱۹۲۹ در لندن چشم به جهان گشود. پس از تحصیلات متوسطه در سال ۱۹۴۹ وارد به تئاتر روی آورد و در شهرهای مختلف به کار بازیگری تئاتر اشتغال ورزید. پس از چندی به نوشتن چند نمایشنامه پرداخت که با استقبال زیادی روبه‌رو نشد اما کم‌کم در این راه پله های ترقی را طی کرد.


  ادامه مطلب

 • اوریپید

   

  اوریپید یا اوریپیدس از شاعران و نمایش نامه نویسان یونان باستان است (حدود ۴۸۰ تا ۴۰۶ پیش از میلاد). او با سوفوکلس و آیسخولوس مثلث نمایش نامه نویسان یونان باستان را شامل می شدند.


  ادامه مطلب

 • جان کندی تول

   

  جان کندی تول نویسنده آمریکایی و سرشناسی است که در سال ۱۹۳۷ در نیواورلئان آمریکا چشم به جهان گشود، مادرش موسیقی تدریس می کرد و پدرش ماشین‌فروش بود. جان کندی که بسیار با استعداد بود از آنجایی که توانست در سن شانزده سالگی تحت تاثیر نویسنده‌ی مورد علاقه‌اش،فلانری اوکانر، رمانی تحت عنوان انجیل نئون بنویسد و تحسین همگان را برانگیزد. او در سن ۱۷ سالگی توانست بورسیه دانشگاه تولن را بدریافت کردو پس از اتمام تحصیلاتش در این دانشگاه، در سن ۲۲ سالگی او به مقام استادی در دانشگاه کال هانتر نیویورک دست یافت جان کندی تول در سی سالگی، و هنگامی که دوران سربازی خود را در پورتوریکو می گذراند (سال ۱۹۵۹) نوشتن کتاب اتحادیه ابلهان را آغاز کرد.


  ادامه مطلب

 • منوچهر آتشی

   

  منوچهر آتشی در دوم ماه مهر 1310خورشیدی درروستای دهرود دشتستان که از توابع بوشهر است، متولد شد .وی با تکیه بر علاقه ی نیما به زادگاهش و همچنین تاثیر پذیری بسیار از نوشته های نیما که خود را شاعر زادگاهش یعنی یوش میدانست ، خود را شاعری محلی دانست و در همین قیاس، زنده یاد منوچهر آتشی شاعر ایلیاتی و روایت گرجنوب لقب گرفته است.


  ادامه مطلب

 • کریستوفر مارلو   

  کریستوفرمارلو شاعر درام نویس انگلیسی در سال 1564 در کانتربوری به دنیا آمد. وی پس از آن که تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خود به اتمام رسانید در دانشگاه کمبریج به تحصیل علوم دینی پرداخت تا در سلک روحانیون قرار گیرد؛ اما مطالعه در علوم طبیعی او را از خدمت در کلیسا منصرف کرده و استعدادش را به نگارش نمایشنامه معطوف ساخت.


  ادامه مطلب