Top


 
 
دیل کارنگی

دیل کارنگی (Dale Carnegie) متولد ۲۴ نوامبر سال ۱۸۸۸؛ وفات ۱ نوامبر سال ۱۹۵۵) نویسنده، مشاور وسخنران سرشناس اهل آمریکاست. دیل کارنگی درس‌هایی را در زمینه‌ی پیشرفت شخصی، فروشندگی و سخنرانی توسعه بسیاری داد...
او در یک خانواده‌ی فقیر و کشاورز در میسوری به چشم به جهان گشود. او پسر دوم ویلیام کارنگی و آماندا الیزابت هاریسون بود. هنگامی که او کودکی خردسال بود خانواده‌ی او به بلتون، میسوری نقل مکان کردند. دیل کارنگی در مزرعۀ پدر بزرگ شد و وضعیت مالی خانوادۀ آنها چندان مساعد نبود.
اهی می‌شد که مخارج زندگی خود را از طریق کار در مزرعۀ توت‌فرنگی تأمین می‌کرد. کارنگی در سنین نوجوانی ناچار بود ساعت ۴ صبح از خواب برخیزد تا شیر گاوهای خانواده را بدوشد. در سال ۱۹۰۴ زمانی که او ۱۶ سال داشت، خانواده اش به مزرعه وارنزبورگ رفت و دیل در آنجا تحصیلات عالی خود را در سال ۱۹۰۶ به پایان رساند. درخواست‌های او برای شرکت در کلاس‌های شبانۀ دانشگاه‌های کلمبیا و نیویورک رد شد. به همین دلیل هم در سال ۱۹۱۲ وارد انجمن مسیحیان جوان در نیویورک شد تا در کلاس‌های سخنرانی آنجا شرکت کند. او کوشش می‌کرد به دیگر شرکت کنندگان، از طریق سخنرانی، اعتماد به نفس و تفکر مثبت بدهد.

شروع کار
بعدها او در کالج ایالتی آموزگاران وارنزبرگ، میسوری مشغول به تحصیل شد. اولین شغل او بعد از دانشگاه فروش دوره‌های مکاتبه‌ایِ آموزشی به دامداران بود. پس از آن وی به فروش گوشت خوک، چربی خوک و صابون روی آورد. دیل کارنگی در گسترش حوزهٔ تجارتش در شمال اوماها و نبراسکا بسیار موفق بود. دیل کارنگی بعد از پس‌انداز کردن ۵۰۰دلار (۱۲۷۰۰دلار امروزی) فروشندگی را در سال ۱۹۱۱ رها کرد تا به آرزوی دیرینه‌اش که تدریس و سخنرانی درشاتاوکاوا (جنبش سواد آموزی برای بزرگسالان) بود برسد؛ ولی سرانجام او از آکادمی آمریکایی هنرهای تجسمی در نیویورک سر درآورد. او در کار خود در بازیگری کم‌وبیش موفق بود. نوشته‌ها حاکی از آن‌است که او نقش (دکتر هارتلی) را در نمایش (Polly of the circuss) بازی کرده‌است. دیل کارنگی بعد از پایان پروژه به نیویورک بازگشت. وی بیکار و تقریبا شکست خورده بود. او در YMCAدر خیابان ۱۲۵ ساکن بود. در آنجا ایده تدریس سخنرانی عمومی به ذهنش رسید و مدیر YMCA به او اجازه داد تا یک کلاس را با پرداخت ۸۰درصد درآمد خالص به او، در آنجا برگزار کند. در اولین جلسه او اصرار داشت که دانشجویان درباره “چیزی که آنها را خشمگین می کند” صحبت کنند و کشف کرد که این روش باعث شده است که سخنرانان نتوانند مخاطب را مخاطب قرار دهند.

در طی جنگ جهانی اول او در ارتش ایالات متحده خدمت کرد. اولین ازدواج او در سال ۱۹۳۱ به پایان رسید. در ۵ نوامبر ۱۹۴۴، در تولاسا، اوکلاهما، او با دوروتی واندرپول ازدواج کرد. واندرپول دو دختر داشت رزماری از اولین ازدواجش و دانا از ازدواج او و دیل. دیل کارنگی در ۱ نوامبر ۱۹۵۵ در فارست هیلز از دنیا رفت.او در قبرستان بولتون، کاس کانتی، میسوری دفن شده بود. وارن بافت یکی از ثروتمند ترین مردان جهان و بسیاری افراد سرشناس دیگر از شاگردان دیل کارنگی بوده اند.

کتاب آیین دوست‌یابی، در سال ۱۹۷۳ مبدل به یک کتاب پرفروش شد و موفق‌ترین کار کارنگی بوده است. تا زمان مرگ او در سال ۱۹۵۵، حدود ۵ میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفت و به ۳۱ زبان ترجمه شد. به طور کلی تاکنون بیش از ۵۰ میلیون نسخه از کتاب‌های کارنگی به فروش رفته و به ۳۸ زبان ترجمه شده است. کارنگی دربارهٔ علت نگارش این کتاب اظهار می‌کند کمیته‌ای در دانشگاه شیکاگو یک تحقیق راجع به امیال عموم مردم جامعه انجام دادند که نتیجه حاصل شده حکایت داشت مردم بعد از خواستن سلامتی علاقه‌مند هستند بدانند چطور می‌توانند روی باقی مردم تأثیر بگذارند، بنابراین تصمیم گرفتند که دوره‌ای برای بزرگسالان در مریدن بگذارند تا این مسائل را برای آنها آموزش دهند، اما کتابی برای تدریس پیدا نکردند زیرا تا آن زمان هیچ کتابی در این باره نوشته نشده بود؛ بنابراین دیل کارنگی تصمیم می‌گیرد تا خودش دست به کار شود و اولین کتاب را براین اساس بنویسد. یکی از شاخص‌ترین و مهمترین ایده های کارنگی در کتاب‌هایش این بود که می‌توان اخلاق هرکسی را با تغییر دادن رفتارمان نسبت به او، تغییر داد.


آثار دیل کارنگی

• آیین زندگی
• آیین دوست یابی
• آیین سخنوری
• هنر تکلم عمومی
• تکلم عامیانه:دوره آموزش استاندارد مدارس آمریکا
• تکلم عمومی برای موفقیت
• لینکولن ناشناخته
• واقعیت‌های ناشنیده افراد معروف
• پنج دقیقه بیوگرافی
• چگونه از نگرانی دست برداریم و زندگی کنیم؟
• تراژدی فزرانگی دوران‌ها
• راه ساده و سریع برای تأثیر سخن