Top
0.0  امتیاز  /  0  رای

پروین اعتصامی ـ گزیده بهترین اشعار عاشقانه

گزیده اشعار پروین اعتصامی

قیمت: 13500 تومان
قیمت برای شما: 10800 تومانپروین اعتصامی که نام اصلی او «رخشنده» است در بیست و پنجم اسفند 1285 هجری شمسی در تبریز متولد شد، در کودکی با خانواده اش به تهران آمد. پدرش که مردی بزرگ بود در زندگی او نقش مهمی داشت، و هنگامی که متوجه استعداد دخترش شد، به پروین در زمینه سرایش شعر کمک کرد.

پروین از کودکی با مطالعه آشنا شد. خانواده او اهل مطالعه بود و وی مطالب علمی و فرهنگی به ویژه ادبی را از لابه لای گفت و گوی آنان درمیافت. پدرش گاهی شعری از شاعران قدیم به او میداد تا بر اساس آن، شعر دیگری بسراید یا وزن آن را تغییر دهد، و یا قافیه های نو برایش پیدا کند، همین تمرینها و تلاشها زمینه ای شد که با ترتیب قرارگیری کلمات و استفاده از آنها آشنا شو و در سرودن شعر تجربه بیاندوزد.

پروین در 18 سالگی فارغ لتحصیل شد. او در تمام دوران تحصیلی، یکی از شاگردان ممتاز مدرسه بود. البته پیش از ورود به مدرسه، معلومات زیادی داشت. مطالعات او در زمینه زبان انگلیسی آنقدر پیگیر و مستمر بود که میتوانست کتابها و داستانهای مختلفی را به زبان انگلیسی بخواند. مهارت او در این زبان به حدی رسید که 2 سال در مدرسه قبلی خودش ادبیات فارسی و انگلیسی تدریس کرد.

پیش از ازدواج، پدرش با چاپ مجموعه اشعار او مخالف بود و این کار را با توجه به اوضاع و فرهنگ آن روزگار، درست نمیدانست. او فکر میکرد که دیگران ممکن است چاپ شدن اشعار یک دوشیزه را، راهی برای یافتن شوهر به حساب آورند!

اما پس از ازدواج پروین و جدایی او از شوهرش به این کار رضایت داد. نخستین مجموعه شعر پروین، حاوی اشعاری بود که او تا پیش از 30 سالگی سروده بود و بیش از 150 قصیده، قطعه، غزل و مثنوی را شامل میشد.

پروین اعتصامی پس از کسب افتخارات فراوان و درست در زمانی که برادرش ـ ابوالفتح اعتصامی ـ دیوانش را برای چاپ دوم آن حاضر میکرد، ناگهان در روز سوم فروردین 1320 بستری شد. پزشک معالج او بیماری اش را حصبه تشخیص داده بود، اما در مداوای او کوتاهی کرد و متاسفانه زمان درمان او گذشت و شبی حال او بسیار بد شد و در بستر مرگ افتاد.

نیمه شب شانزدهم فروردین 1320 پزشک خانوادگی اش را چندین بار به بالین او خواندند و حتی کالسکه آماده ای به در خانه اش فرستادند، ولی او نیامد و ... پروین در آغوش مادرش چشم از جهان فرو بست.

پیکر پاک او را در آرامگاه خانوادگی اش در شهر قم و کنار مزار پدرش در جوار خانم حضرت معصومه به خاک سپردند. پس از مرگش قطعه شعری از او یافتند که معلوم نیست در چه زمانی برای سنگ مزار خود سروده بود. این قطعه را بر سنگ مزارش نقش کردند، آنچنان که یاد و خاطره اش در دل مردم نقش بسته است.

قیمت: 13500 تومان
قیمت برای شما: 10800 تومان


  مشخصات کلی

  • نویسنده رضا فهیمی
  • مترجم
  • قطع رقعی
  • نوع جلد شومیز
  • تعداد صفحه 135
  • سال انتشار 1396
  • نوبت چاپ اول
  • ناشر نسیم بهشت
  • موضوع شعر فارسی1 2 3 4 5